MOTTO : „ Každé pracovné plemeno by rado spolupracovalo so svojim pánom a ťahalo sánky“


Mushing = psí záprah je zimný šport, pri ktorom dva, alebo viac psov v postrojoch ťahá svojho psovoda ( mašéra ) na špeciálnych mašérskych saniach. Bežne sa nám pri slove „mushing“ vybavia plemená ako Aljašský Malamut či Sibírsky Husky. Avšak ak by sme sa chceli venovať psím záprahom len rekreačne, môžeme na to využiť každého zdravého jedinca z pracovných plemien. Spodná veková hranica by mohla byť od 1,5 roka, aby sa neohrozil vývoj kĺbov. Horná veková hranica je individuálna, dobrý majiteľ sám vie, či je pes už na dôchodku alebo či mu šport prospieva.
Odhliadnime aj od veľkopočetných psích záprahov. Dá sa robiť aj amatérsky mushing, ktorý vám aj vašim psom prinesie kopu radosti. Na krátke trate na rovine s akurátnou snehovou pokrývkou stačia aj 2 -3 psi ( v závislosti od plemena a ťahanej váhy), ktorí utiahnu mašérske sánky s 1 človekom. Ak máte len jedného psa, môžete ho nechať ťahať detské sánky s 1 dieťaťom, pričom vy ako majiteľ idete tesne pri psovi a máte pohyb psa absolútne pod kontrolou (psa si istíte vôdzkou). Originál mašérske sánky sú vybavené aj brzdou, takže rozbehnuté sane viete korigovať ako mašér sám vzadu. Povelmi koordinujete pohyb psov.

Naše skúsenosti
Pre nás boli psie záprahy dlhoročným snom, a vždy sme to chceli vyskúšať. Ako majitelia chovateľskej stanice rotvajlerov Naughty Rotty máme dosť jedincov, ktorý sú vhodný fyzicky a vekovo na zapriahnutie do sánok. Kúpili sa mašérske sánky, psov sme vybavili postrojmi na ťahanie a išli sme na to. Psie záprahy však pre nás nie sú samotný cieľ, ale skôr cesta. Je to spôsob ako aktívne tráviť čas v zime s našimi psami, ako udržiavať a zvyšovať ich fyzický výkon a výdrž.

Ako psov naučiť ťahať sánky a pracovať ako tím?
My sme zvolili techniku nasledovania majiteľa, ktorý ide / uteká / ide na bicykli pred psím záprahom a motivuje psov k ťahu a behu (viď video). Takto psi pochopia o čo ide a čo majú robiť. Veľmi pomôže ak by jeden pes v rámci psieho záprahu mal skúsenosť s ťahaním, ostatní psi by sa to od neho „okukávaním“ veľmi rýchlo naučili. Na začiatok je vhodné zvoliť jednoduchý terén. Naučiť sa riadiť sánky musí aj samotný mašer. My sme preto zvolili zamrznutú vodnú hladinu jazera s 10 cm pokrývkou snehu. Pri samotnom rozbehu je vhodné, aby mašer buď jednou nohou pomáhal odrážať sánky, alebo naskočil až na rozbehnuté sánky. Medzi prvé psi v záprahu sme zvolili najaktívnejšie psi s veľkým chtíčom k ťahu. Neočakávajte veľa od prvých razov na sánkach, je to o učení. Psi sa tiež musia zľadiť. Tiež treba korigovať prípadne agresívne správanie, ktoré sa môže objaviť ako následok vyburcovania, napätia, túžby a očakávania ťahať. Nazbieraná energia sa môže uvoľniť napadnutím iného psa, toto sa však dá usmerniť. Pes si uvedomí, že energiu uvoľní pri ťahu. Voľte kratšie úseky, nechajte psov oddýchnuť a opakujte to niekoľkokrát. Keď sa budete na to cítiť, môžete zvoliť aj trochu náročnejší terén – horské rovinaté cesty s minimálnymi výškovými rozdielmi. Nezabúdajte psom pomáhať do kopca odrážaním.


Na čo nezabúdať – pre začiatočníkov
Pes sa zapína za postroj na ťahanie – nikdy nie za obojok. Ak ťaháte dieťa vždy mu dajte na hlavu prilbu a zídu sa aj lyžiarske okuliare. Po výkone nikdy nedajte psom napiť studenú vodu, musí byť teplejšia aby si studenou vodou nespôsobili zápal hrdla. Nerobte mushing na snehu s vrstvou ľadu ( vzniká ak po odmäkku prídu mrazy, na snehu sa vytvorí vrstva zľadovateného snehu), poráňali by sa im labky, ľad by im ich dorezal. Do psieho záparahu nepatria príliš mladý psi do 1,5 roku života, psi po úrazoch, chorí psi a príliš starí psi.

Povely
Psi milujú behanie a ťahanie. Samozrejme musia to byť psi, ktorí sú pod kontrolou majiteľa, ovládateľní. V mushingu existujú medzinárodné povely, ktoré sa osvedčili, lebo sú veľmi zvučné a krátke.  Niektorý musheri však používajú svoje povely aj keď ojedinele. Základné povely možno doplniť o svoje vlastné špecifické, na ktoré sú už psi zvyknutí.
Tu je prehľad medzinárodných musherských povelov:
GO: (gou) - povel vpred
GEE: (dží) - povel vpravo
HO: (hóó) - povel vľavo
HOW: (hou) - povel zastav ( možno použiť: STOJ)
HEYA: (heja) - povel zrýchli

Tieto základne povely možno doplniť o motivačné, aby nepoľavovali napr.: IDEŠ

Mushing v lese so psami je úžasný zážitok, nádherná spolupráca človeka so psom, vnímate prírodu, ste jej súčasťou. Len vy a psi, žiaden motor, len originálny život a láska medzi človekom a psom.

  • mushing1
  • mushing2
  • mushing3
  • mushing4
  • mushing5
  • mushing6

 

Pin It